Jaki powinien być pierwszy samochód? Duży, mały, a może to nie ma znaczenia?

Zakup pierwszego w życiu auta to przedsięwzięcie rodzące tyle samo emocji i ekscytacji, co dylematów. Młodzi kierowcy często ze zniecierpliwieniem czekają na moment, kiedy wyruszą przed siebie własnym pojazdem, wyobrażając sobie siebie w samochodach o niesamowitych walorach estetycznych. W ich ocenie brakuje racjonalnego i pragmatycznego podejście do tej kwestii. Zanim zdecydujesz się na pierwsze auto, przeczytaj kilka wskazówek, które ułatwią Ci wybór. Na co warto zwrócić uwagę przed podjęciem ostatecznej decyzji?

Bezpieczeństwo i wygoda

Bezpieczeństwo i komfort podczas jazdy to podstawa, zwłaszcza jeśli jazda dotyczy zupełnie niedoświadczonych kierowców. Jeśli chodzi o wygodę, zdecydowanie lepiej sprawdzą się w tym wypadku mniejsze pojazdy. O wiele łatwiej jest się do nich przyzwyczaić, opanować ich gabaryty podczas wykonywania najróżniejszych manewrów, a także parkować, co ma wielkie znaczenie szczególnie w miastach. Jeśli ktoś czuje szczególny pociąg do samochodów terenowych i wszelkich większych modeli, w przyszłości przyjdzie na pewno czas na spełnienie tego marzenia. Początki są jednak o wiele łatwiejsze, kiedy samochód nie jest duży. Pierwszy w życiu samochód powinien być wyposażony we wszelkie systemy wspomagające i zapewniające maksymalne bezpieczeństwo. Kamera cofania czy czujnik parkowania stanowią spore ułatwienie, ale nie są obowiązkowe, tak jak poduszki powietrzne czy wspomaganie kierownicy. Na początek mogą okazać się jednak bardzo pomocne, dlatego warto zastanowić się nad tymi opcjami. Zdecydowanie lepszym wyborem w przypadku pierwszego auta będzie pojazd z napędem przednim.

Prowadzenie samochodu z napędem z tyłu wymaga nauki i większość kierowców potrzebuje sporo czasu, aby się do tego przyzwyczaić. Sztuka ta jest szczególnie trudna, jeśli warunki atmosferyczne nie sprzyjają, a nawierzchnia jest mokra lub oblodzona.

Pierwszy pojazd nie musi być spełnieniem motoryzacyjnych marzeń

Większość przyszłych kierowców marzy o tym, aby ich pierwszy samochód był wyposażony w najróżniejsze gadżety i robił wrażenie. Pierwsze auto powinno być jednak dość tanie, mieć tanie części wymienne i nie być drogie w eksploatacji. Warto wziąć pod uwagę fakt, że niepewny kierowca przez pewien czas jest bardziej narażony na drobne awarie, otarcia czy nawet kolizje. Wynika to z braku wyczucia i doświadczenia. Dlatego też nie ma sensu inwestować w pojazdy z najwyższej półki, w których koszty wszelkiej naprawy są wyższe, a części wymienne znacznie droższe. To samo dotyczy kwestii eksploatacji i spalania. Młodzi kierowcy nie mają jeszcze wyczucia w jeździe ekonomicznej i zapewniającej jak najmniejsze zużycie paliwa czy części, z których składa się pojazd. W rezultacie im tańsze w utrzymaniu będzie pierwsze auto, tym mniej stratny będzie niedoświadczony kierowca. Warto też dodać, że im prostsza jest konstrukcja pierwszego pojazdu, tym mniejsze jest ryzyko, że mechanik wyczuwający brak doświadczenia będzie chciał naciągnąć kierowcę na dodatkowe koszty podczas naprawy.

Warto wybrać samochód zarejestrowany w Polsce

Jeśli świeżo upieczony kierowca decyduje się na zakup używanego pojazdu, warto celować w te, które są zarejestrowane w Polsce i mają ważny przegląd oraz opłacone OC. Dzięki temu człowiek ten swojej przygody z jeżdżeniem nie będzie musiał rozpoczynać od załatwiania wielu czasochłonnych formalności. Warto również zwrócić uwagę, czy sprzedawany pojazd jest wyposażony w konieczne elementy, takie jak lewarek, gaśnica, apteczka czy koło zapasowe. Wiele osób daje się skusić atrakcyjną ceną podczas kupowania używanych samochodów, aby po czasie odkryć, że braki wygenerowały sporo dodatkowych kosztów. Warto negocjować ze sprzedawcą to, aby samochód miał podstawowe wyposażenie, a zakupu dokonywać z kimś doświadczonym, kto będzie wiedział, jakie kwestie poruszyć, żeby poznać najważniejsze informacje.

Schludny wygląd pojazdu

Każdy chce, aby jego samochód dobrze się prezentował, ale ten czynnik jest szczególnie ważny w przypadku zakupu samochodu używanego. Nie chodzi tutaj tylko o walory estetyczne, ale o fakt, że zadbany w środku i na zewnątrz pojazd każe nam przypuszczać, że były właściciel dobrze się z nim obchodził. Diabeł tkwi w szczegółach, dlatego warto dokładnie przyjrzeć się elementom zewnętrznym, jak i wnętrzu. Dzięki temu zwiększamy szansę na to, że kupiony pojazd będzie od razu nadawał się do jeżdżenia i nie będzie wymagał napraw w najbliższym czasie.

Jakie modele najlepiej sprawdzą się jako pierwsze auto?

Wybór odpowiedniego modelu to oczywiście kwestia indywidualnych preferencji, ale istnieje kilka samochodów, które od lat biją rekordy popularności w tym zakresie. Należą do nich na przykład Toyota Yaris czy Renault Clio, które cechują się małymi gabarytami, niskim spalaniem i wysoką odpornością na korozję. Jeśli zaś chodzi o pojemniejsze pojazdy o nieskomplikowanej budowie, to najlepiej sprawdzają się Ford Focus II Kombi czy też Audi A4 Kombi.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.