Auta używane przy ASO – czy są to pewne używane samochody?

ASO to skrót od Autoryzowanej Stacji Obsługi, czyli serwisu świadczącego usługi konserwacji oraz naprawy pojazdów danej marki. Pracownikami ASO bardzo często są mechnicy wyszkoleni przez poszczególne koncerny, a to oznacza, że z reguły mają oni wiedzę przekraczającą wiedzę zwykłych mechaników. Usługi Autoryzowanych Stacji Obsługi są jednak znacznie szersze, oferując na przykład sprzedaż samochodów używanych. Czy taki wybór jest równoznaczny z zakupem pewnych pojazdów o dobrych parametrach i jakości? Poniżej znajdują się najważniejsze informacje na ten temat.

Dlaczego warto kupować używane pojazdy?

Rynek samochodów używanych jest niezwykle obszerny, a to oznacza, że można na nim znaleźć zarówno tanie samochody, jak i pojazdy klasy premium ze setki tysięcy. Dla wielu kierowców jest to zyskowna alternatywa dla kupowana nowych samochodów, która pozwala na zaoszczędzenie dużych kwot. W Autoryzowanych Stacjach Obsługi klienci mogą nie tylko znaleźć odpowiedni pojazd, ale też liczyć na profesjonalną obsługę, kompletną dokumentację dotyczącą pojazdu oraz różnego rodzaju ubezpieczenia. Jest to wariant szczególnie dobry dla osób, które celują w pojazdy z wyższej półki cenowej, ponieważ to oni najsilniej odczują ceny niższe niż w salonach. Podczas gdy nielegalne praktyki handlowe, takie jak ukrywanie wad czy manipulowanie przebiegiem, są dość powszechne w wielu komisach czy wśród prywatnych sprzedawców, tutaj bezpieczeństwo kupującego jest znacznie większe. Otrzymuje on bowiem pełną dokumentację oraz kompletną historię wszelkich napraw.

Na co trzeba zwrócić uwagę podczas kupowania używanych pojazdów?

Zakup używanego samochodu powszechnie kojarzy się z mniejszym lub większym ryzykiem. W końcu dokonanie odpowiedniego wyboru i zakup samochodu, który nie ma za sobą wypadków czy wątpliwych pod względem prawnym modyfikacji, może okazać się dużym wyzwaniem dla laików. Warto jednak podkreślić, że ryzyko to jest znacznie mniejsze w przypadku kupowania pojazdów używanych od autoryzowanych dealerów niż w przypadku odkupowania samochodu od prywatnych kierowców. W Autoryzowanych Stacjach Obsługi klienci otrzymują nie tylko gwarancję, ale również rzetelne informacje na temat każdej oferty, co pozwala na podjęcie decyzji z czystym sumieniem i zgodnie z własnymi oczekiwaniami. Przyszły właściciel powinien być jednak świadomy tego, że nie kupuje nowego pojazdu, a samochód mógł mieć jakiekolwiek usterki w przeszłości. Musi więc zainteresować się szczególnie takimi informacjami, jak stan techniczny, a szczególnie wysokość przebiegu, czy stan wnętrza, który powinien rzutować na ocenę całego stanu technicznego i zmusić klienta do przyjrzenia się wszelkim parametrom. Najpewniejszą opcją jest wybór auta, które pochodzi od pierwszego właściciela, nie miało poważnych wypadków i które ma klarowną oraz budzącą zaufanie historię serwisową.

Co jest ważne podczas kupowania używanego pojazdu?

Salony z dobrą reputacją za wszelką cenę starają się ją podtrzymać, dlatego też wystrzegają się sprzedawania samochodów o niewiadomym pochodzeniu, niesprawdzone w rzetelny sposób lub będące w złym stanie. W tym wypadku wielkim komfortem dla klienta jest możliwość otrzymania gwarancji, której nie można otrzymać od przypadkowych sprzedawców. Gdyby w okresie jej trwania na jaw wyszły nierozpoznane wsześniej wady i usterki, klient ma prawo wrócić do salonu i egzekwować przedsięwzięcie dalszych kroków. Warto podkreślić, że niektóre z samochodów używanych trafiły do ASO w rozliczeniu, kiedy poprzedni właściciel postanowił wymienić model na nowy. Jest to najlepsza opcja, która daje nam gwarancję, że pojazd miał wcześniej tylko jednego właściciela, a więc szansa na to, że ma długą historię usterek i wypadków jest znacznie mniejsza. Dodatkowym walorem kupowanie używanych pojazdów w Autoryzowanych Stacjach Obsługi jest fakt, że zakup może przyjąć różne formy, takie jak raty, leasing czy wynajem długoterminowy, który można zwieńczyć zakupem.

Jaka jest różnica między samochodem z komisu a samochodem używanym z ASO?

Pierwszą z nich hest dostęp do pełnej historii pojazdu, z którą bez problemu można się zapoznać, ponieważ pojazd najczęściej był zarządzany przez swojego pierwszego właściciela. Historię tę można też poznać na rządowej stronie „Historia pojazdu”, ponieważ auta pochodzą z polskich salonów. Kolejnym walorem jest fakt, że kupowany pojazd jest serwisowany w Autoryzowanej Stacji Obsługi, a więc ściśle według wytycznych producenta. W tym wypadku chodzi o to, aby serwis był na jak najwyższym poziomie, a sprzedawca cieszył się niezmąconym zaufaniem klientów. Przy tak wyśrubowanych wymaganiach używane pojazdy z ASO rzadko kiedy wymagają rzetelnego sprawdzania w punktach diagnostycznych, ale oczywiście jest to możliwe na życzenie klienta. W takich sytuacjach to autoryzowany dealer najczęściej dostarcza pojazd do wybranej przez klienta stacji diagnostycznej, a cały proces zakupu jest jeszcze bardziej wiarygodny i godny zaufania.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.