Serwis ASO – co to jest i dlaczego się opłaca?

Wiele osób uważa, że diagnostyka i naprawa samochodów w autoryzowanych serwisach jest rzeczą drogą i nieopłacalną. Mało kto decyduje się jednak zrobić podliczenie, ukazujące całkowity kosztorys pojedynczych napraw w nieautoryzowanych warsztatach mechanicznych. Serwisowanie samochodu w ASO, oprócz pewności daje jeszcze wiele innych korzyści. W tym wpisie postaramy się odpowiedzieć na wiele pytań związanych z autoryzowanymi serwisami, a także wyjaśnimy, czym różnią się one od zwykłych mechaników.

ASO, a przydrożny warsztat mechaniczny – czym się różni?

Portale ogłoszeniowe przeznaczone głównie do wystawiania aukcji związanych z motoryzacją, posiadają możliwość umieszczania informacji dotyczących serwisowania w ASO. Dziwnym trafem, większość samochodów ma tam wbity pełen serwis w autoryzowanym miejscu. Kiedy jednak głębiej zainteresujemy się aukcją i zadzwonimy do sprzedawcy, dowiemy się, że serwisanci nie wystawiali żadnych potwierdzeń wykonywania napraw. Jest to oczywiście kłamstwo. Po przeprowadzeniu chociaż drobnej diagnostyki, specjaliści z ASO mają obowiązek wystawienia pełnego raportu i potwierdzenia wykonanej pracy.

Standardowy mechanik ma to do siebie, że nigdy nie da nam pełnej gwarancji co do jego pracy. Fakt, że na ścianach warsztatu znajdują się certyfikaty potwierdzające fach w ręku mechanika, nigdy nie czyni go autoryzowanym. Serwisy ASO są wyłącznie oddziałami zlokalizowanymi tuż przy salonach samochodowych danego producenta. Przykładem może być gdański serwis aso Citroen, będący w posiadaniu Grupy Zdunek.

Korzyści wynikające z serwisowania w ASO

Wcześniejszy akapit nie z przypadku zaczęliśmy od wzmianki o portalach ogłoszeniowych. Regularne serwisowanie w ASO to jeden z głównych czynników podbijających cenę samochodu na rynku wtórnym. Jest to spowodowane fachową pracą mechaników o wykształceniu i doświadczeniu z samochodami wyłącznie jednej marki, a także ze stosowaniem tylko oryginalnych części zamiennych.

Być może, usługi stosowane w serwisach ASO są nieco droższe od typowej wizyty u mechanika. Oddając jednak swój samochód w ręce specjalistów mamy pewność, że w najbliższym czasie nie przydarzy mu się już żadna usterka. Nieautoryzowane serwisy mechaniczne znacznie mniej dokładnie sprawdzają wszystkie potencjalne przyczyny awarii, a części wymieniają bardziej intuicyjnie i według schematu.

Przegląd samochodu w ASO

Zdecydowanie zaleca się wykonywanie przeglądów wyłącznie w stacjach diagnostycznych pojazdów danej marki. Zyskujemy wtedy pewność, że nasze auto zostanie poprawnie i dokładnie sprawdzone. Dowodem tego jest sporządzenie pełnego raportu dotyczącego pracy silnika oraz sprawności układu kierowniczego i hamulcowego. Dodatkowo, zbadana zostanie również ilość płynów eksploatacyjnych oraz wszystkich części, takich jak chociażby klocki czy tarcze hamulcowe.

Każdy specjalista pracujący w ASO doskonale zna schemat działania pracy silników konkretnych modeli danego producenta. Już na podstawie dźwięku pracy silnika można więc wykryć, czy wszystko pracuje bez żadnych zastrzeżeń.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.