Jak sprawdzić numer VIN? Weryfikujemy popularne serwisy internetowe.

Sprawdzenie samochodu używanego przed jego zakupem to kwestia bardzo istotna. Oczywiście czynnikiem, który zalicza się do najważniejszych jest dokładne obejrzenie auta, sprawdzenie jego stanu technicznego i poprawności działania wszystkich systemów. Jednak takie działanie to nie całość elementów które wpływają na sprawdzenie samochodu. Niezwykle ważnym czynnikiem jest również sprawdzenie historii samochodu jak również zgodności danych w dokumentach ze stanem faktycznym. Ze względu na rosnącą popularność Internetu i fakt, że wiele osób coraz częściej to właśnie w sieci poszukuje interesujących ich informacji, nie dziwi, że również w kwestii sprawdzania samochodu właśnie tam poszukują pomocy. Powstało bardzo wiele serwisów, które oferują możliwość sprawdzenia samochodu a raczej jego historii. Warto jednak pamiętać, na jakiej zasadzie one działają, aby wiedzieć jakie informacje można w nich znaleźć.

Co jest potrzebne do sprawdzenia auta

Aby sprawdzić historię samochodu jednym z elementów który jest niezbędny, jest przede wszystkim numer VIN. Aby wiedzieć, jak sprawdzic numer VIN trzeba wiedziec, gdzie go znaleźć. Znajduje się on w dowodzie rejestracyjnym, musi być również w sposób trwały umieszczony na elementach karoserii samochodu. Jego umiejscowienie jest różnorodne, w zależności od modelu samochodu. Zazwyczaj jednak tabliczki z numerem VIN umieszczane są na tylnej ścianie w komorze komory silnika bądź na elementach karoserii widocznych od spodu. Niektóre auta mają numer VIN umieszczony na przykład na podłodze. Często zdarza się również, że numer VIN znajduje się w specjalnym miejscu na przedniej szybie samochodu. Jednakże zgodnie z obowiązującymi w naszym kraju przepisami numer umieszczony na szybie nie jest uznawany jako podstawa weryfikacji. Powodem jest to, iż szyba traktowana jest jako element wymienny. Klient, który chce zakupić konkretne auto powinien więc sprawdzić, czy numer VIN na samochodzie jest zgodny z numerem znajdującym się w dowodzie rejestracyjnym.

Jeśli chodzi o sprawdzanie auta w popularnych serwisach to często poza numerem VIN koniecznym będzie jeszcze numer rejestracyjny auta. Warto więc sprawdzać samochód mając w ręku jego dowód rejestracyjny, aby poprawnie wpisać wszystkie niezbędne dane.

Darmowe sprawdzenie samochodu w bazie CEPIK

Obecnie wiele osób zastanawiających się jak sprawdzić VIN korzysta z możliwości, jakie daje bezpłatny dostęp do Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. Aby z niej skorzystać, należy wejść na stronę historiapojazdu.gov.pl i we właściwych miejscach wpisać numer rejestracyjny auta jak również numer VIN. Po podaniu takich informacji pojawiają się dane auta z systemu cepik. Są to między innymi rok produkcji, model, pojemność silnika, data rejestracji, data ostatniej rejestracji czy informacje o dowodzie rejestracyjnym czy aktualny przebieg z ostatniego badania technicznego.  Pozwalają one sprawdzić, czy stan rzeczywisty jest zgodny z tym, co znajduje się w systemie. Jednak historia pojazdu z serwisu cepik obejmuje jedynie kwestie związane z jego rejestrowaniem, ilością właścicieli czy datą sprowadzenia z zagranicy. Natomiast klient nie ma możliwości sprawdzenia informacji takich jak to, czy samochód uczestniczył w wypadkach, ile razy miał stłuczki i inne, które mogą znacząco obniżyć jego wartość.

Niektóre płatne serwisy internetowe oferują możliwość sprawdzenia takich informacji za dodatkową opłatą. Jednakże warto pamiętać, że ubezpieczyciele nie ujawniają takich danych, dlatego historia auta może nie być kompletna. Często jednak w płatnych serwisach można znaleźć informacje na temat samochodu na podstawie jego zdjęć czy umieszczonych wcześniej ogłoszeń. Niektórzy właściciele zamieszczając anonse sprzedaży samochodu podają od razu jego numer VIN, aby ewentualnie klienci mogli go sobie sprawdzić. Niejednokrotnie zdarzyło się, że po kilku latach to samo auto wystawione było jako auto bezwypadkowe, gdzie wcześniejsze anonse były ogłoszeniami o sprzedaży auta po poważnych kolizjach. Takie informacje z pewnością mogą być pomocne, jednakże nie każdy klient ma ochotę płacić za ich uzyskanie.

Jak zweryfikować OC samochodu

Informacją, którą weryfikują przyszli nabywcy samochodu jest także to, czy samochód posiada aktualne ubezpieczenie OC. Okazuje się, iż sam fakt posiadania w dokumentach druku polisy nie jest jednoznacznych z posiadaniem jej w rzeczywistości. Informacje o aktualnym ubezpieczeniu danego pojazdu można uzyskać bezpłatnie na stronie UFG. W tym celu również niezbędny będzie numer rejestracyjny jak również numer VIN samochodu. Informacje wskazują, na jaki okres została zawarta polisa jak również to, z jaką firmą ubezpieczeniową została podpisana umowa. Dzięki temu można sprawdzić przedstawiony przez sprzedawcę dokumenty.

Trzeba również pamiętać, iż w przypadku aut sprowadzanych z zagranicy raczej ciężko będzie zweryfikować ich historię przed sprowadzeniem do Polski. Jeśli ktoś zamierza korzystać z płatnych serwisów do sprawdzania historii auta, powinien wcześniej sprawdzić opinie na temat konkretnego serwisu.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.