Wygłuszanie samochodu matami – czyli izolacja akustyczna

Komfort, to nieodzowny kompan samochodów luksusowych – ale coraz częściej i klasy niższych. Każdy automaniak kocha bulgot sportowych silników, a im więcej cylindrów to lepiej. Jednak podczas długiej podróży samochodem, da się również usłyszeć nie tylko dźwięk silnika. A nie zawsze mamy to szczęście, żeby prowadzić samochód z silnikiem V8. Także poza rykiem małego nowoczesnego 3 cylindrowego silnika, usłyszeć można również szum wiatru, opon czy odgłosy wydechu. Przy wyższych prędkościach jest po prostu głośno i męcząco.

Jednak nie wszystko jest jeszcze stracone, gdyż można stosunkowo niskim kosztem poprawić komfort prowadzenia się samochodu. A nie ma nic cenniejszego w długiej podróży, jak wypoczęty i zrelaksowany kierowca. Wyposażając się w budżet o wartości ok. 1000zł, możemy uzupełnić fabryczne pianki oraz wygłuszenia, o dodatkowe profesjonalne maty bitumiczne oraz pianki akustyczne. Jednak, ten budżet będzie realny jedynie gdy całość wydamy na potrzebne materiały – a rozbiórkę wnętrza pojazdu oraz wyklejanie wykonamy we własnym zakresie. Na pierwszy rzut oka zakres prac może przerażać, ale jeżeli zorganizujemy sobie dodatkowe ręce do pomocy, szybko rozbierzemy wnętrze naszego pojazdu. Aby niczego nie uszkodzić, najlepiej używać do podważania zaczepów, klipsów plastikowych zestawu dźwigni tapicerskich – dobrze jest również robić zdjęcia jak co było złożone, a kubeczki z śrubami podpisywać. Dzięki temu, przy składaniu wnętrza bez problemu złożycie te motoryzacyjne puzzle.

Z auta należy wyciągnąć:

  • Fotele
  • Tapicerki drzwi
  • Obudowy progów, słupków, tunel środkowy
  • Wykładzinę dolną
  • Podsufitkę

Jeżeli obawiacie się elementu demontażu lub wyklejania wnętrza w Internecie jest naprawdę sporo poradników pod konkretne modele samochodów. Autorzy wręcz krok po kroku pokazują kolejne etapy pracy. Pamiętajcie o odtłuszczaniu elementów na które będziecie kleić zakupione maty, to ważne aby mocno przylegały. Nie jest wymagany, ale ułatwia wyklejanie taki mały wałeczek przy przypominający ten do malowania ścian, jednak jest mały i plastikowy. Dzięki niemu solidnie dociśniemy maty do klejonych powierzchni.

Plusy wygłuszenia drzwi samochodu:

  • Poprawa dźwięku fabrycznych głośników
  • Mniej hałasów docierających z zewnątrz
  • Usztywnienie drzwi, nie wgniatają się podczas mycia

Zalety wygłuszenia tylnej części podłogi samochodu:

  • Zniwelowanie odgłosów pracującego zawieszenia
  • Wyeliminowanie szumu opon
  • Wyciszenie nadkoli wygłuszyło w czasie deszczu szum wody

Wygłuszenie przednich nadkoli dało podobne efekty do tych uzyskanych na tyle samochodu. Dodatkowo wygłuszając dach, mamy pewność komfortowego podróżowania w naszym nowym starym samochodzie. Jeżeli zostanie wam materiału, możecie go wykorzystać do oklejenia maski od wewnątrz. Jednak nie przynosi to tak dobrych efektów, jak wcześniejsze prace.

Całość może zając kilka dni, najlepiej prace rozdzielić na poszczególne etapy, no chyba że macie sporo wolnego czasu. Jednak jeżeli zastanawiacie się dalej czy warto, to poczytajcie opinie innych użytkowników. Utwierdzą was w tym przekonaniu!

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.